Brokoli je bogat antioksidansima i sadrži dobru količinu alfalipoinske kiseline, koja se pokazala sposobnom da poveća osetljivost na isnulin. jedno istraživanje pokazalo je da sulforafani mogu popraviti štetu koju dijabetes nanosi krvnim sudovima. Konzumiranje brokolija, pod uslovom da je vrlo malo kuvan (pet minuta na pari), jeste jedan od načina da se spreči dijabetes, ali i da se ograniči šteta ukoliko se bolest već pojavila.
Širataki špageti – ne stimulišu insulin
Ovo su špagete japanskog porekla, a dobijaju se iz korena biljke konžak. Ova biljka, slična repi, bogata je razgradljivim vlaknima ali je potpuno lišena šećera koji podižu nivo glukoze u krvi. Dragocene su kada poželite da izgubite nešto kilograma jer sadrže 10 kalorija na 100 g. Lako ih možete pronaći u mnogim radnjama.
Crveni radič – pročišćava pankreas i creva
Ova biljka je pravi primer koncentrata vlakana i proteina. Pozitivno deluje na funkcionalnost pankreasa, žlezde koja luči insulin, a stimuliše čak i crevni trakt. Doprinosi smanjenju osećaja gladi, a sadrži inulin, te takođe pomaže u snižavanju nivoa šećera u krvi. Može se jesti i kuvan, kao prilog jelima od mesa ili ribe. Takođe, ceđeni sok od radiča, koji ima veliku moć pročišćavanja, vrlo povoljno deluje na jetru.
Bobice, kao i borovnice, kupine, ribizle i maline, sadrže flavonoide, koji štite od dijabetesa tipa 2. Jedno istraživanje Univerziteta Norfolk u velikoj Britaniji, pokazalo je da konzumiranje veće količine ovih namirnica redukuje upale i insulinsku rezistentnost, te pospešuje pravilnu metabolizaciju šećera. Borovnice i ostalo navedeno voće mogu se konzumirati i nakon obroka – ne izazivaju fermentaciju budući da sadrže malo šećera.