Iako se savetuje da ribu jedemo dva puta nedeljno, većina nas to ne praktikuje. Nudimo vam nekoliko razloga zbog kojih ćete razmisliti oko uvođenja ove navike
Pravilo #1 Sadrži zdrave masti
Riba je najvažniji izvor omega 3 masnih kiselina. Radi se o mastima koje imaju povoljno delovanje na zdravlje, a najviše se spominju kao zaštitnici srca te kao važna karika u razvoju mozga i vida. S obzirom na to da se na visokim temperaturama gube masti, za njihovo očuvanje predlaže se priprema ribe kuvanjem na pari, u vodi, pohovanje ili dinstanje.
Šaran u slanini
Grilovani fileti šarana
Pohovani šaran
Pravilo #2 Prepuna je vitamina
Riba je izvor vitamina A, vitamina B3, B6 i B12. Da bismo očuvali vitamine u ribi, kao i u slučaju omega 3 masnih kiselina, ne treba je pripremati na visokim temperaturama.
Skuša na mediteranski način
Skuša na žaru
Pravilo #3 Bogata je mineralima
Riba, kako morska tako i ona slatkovodna, u sebi sadrži minerale poput poput gvožđa, cinka, selena i joda koji je neophodan za rad štitne žlezde. A ako sitnu ribu jedemo zajedno s kostima, tada je riba i jedan od najboljih izvora kalcijuma.
Pravilo #4 Lako se probavlja
Nakon obroka od ribe neće se javiti osećaj “težine” u želucu kao što se može javiti posle mesnog ručka ili večere, iako se radi o namirnicama s visokim procentom proteina. Naime, proteini iz ribe su lakši za probavu od proteina iz mesa jer riba ima kratka mišićna vlakna i nizak sadržaj vezivnog tkiva.
Proteini u ribi sadrže sve esencijalne aminokiseline, a kada pričamo o aminokiselinama, možemo spomenuti i kako riba svoj karakterističan ukus duguje visokom procentu slobodnih aminokiselina poput glutaminske kiseline.
Paketići oslića
Pljeskavice od oslića
Oslić sa voćem
Salata od oslića
Oslić u pavlaci
Pravilo #5 Najvažnije: nema mnogo kalorija
Riba je niskokalorična namirnica i teško ćete se ugojiti ako jedete ribu.
D.S.