U tradiciji srpskog naroda je da se gosti dočekuju uz slatko i vodu. Na ovaj način se u jednom zalogaju iskazuje gostroprimstvo i uz to se može videti koliko je domaćica vešta. Domaćice će vam uvek reći da nije teško napraviti dobro slatko ili pekmez, ali i da se mora paziti dok se sprema.
U receptu za slatko idu i dve važne napomene:
#1 Ne mešati kada se doda voće, već samo protresti/prodrmati šerpu
#2 Obavezno skinuti penu.
Zbog čega se ne meša?
Ne meša već “protresa” kako se voćke ne bi raspale i kako bi ostale cele i kompaktne.
Zbog čega se skida pena?
Navode se mnogi razlozi: da ne kvari izgled slatkog, da se ne pokvari slatko, otrovno je, to su dlačice i prljavština od voća, zbog voćnih kiselina, zbog vazuha u voću…
Naravno, penica koja nastaje nije otrovna, a ni naročito slatka tako da može nepovoljno uticati na ukus slatkog: sadrži mehuriće vazduha i to može nepovoljno uticati na stabilnost slatka sipanog u tegle.
Da li se može sprečiti nastajanje pene?
U narodu je poznato da se dodavanjem male količine maslaca, masti ili ulja u slatko kada proključa sprečava nastajanje mehurića. Ova metoda zaista uspeva i može se objasniti fizičkim i hemijski osobinama masti i ulja. Zbog hidrofobnosti (odbojnost od vode) i manje gustine od vode masnoće one “plivaju” na površini i time sprečavaju formiranje proteinsko-pektinskog sloja koji zadržava mehuriće vazduha.
Na sledećoj stranici pronađite recepte za odlične kompote i slatko!
RECEPTI PLUS:
Kompot od krušaka
Sastojci:
– 2,5 kg čvrstih krušaka
– 1 vinobran
– 1 l vode
– 400 g šećera
Priprema
Kruške oguliti, očistiti od peteljki i semena, pa iseći na krupnije kriške. U veću vanglicu sipati 4 l hladne vode, dodati vinobran i mešati dok se ne rastopi. Potom u rastvor potopiti kriške krušaka i ostaviti ih da miruju 10 min. Za to vreme u odgovarajućoj šerpi sjediniti vodu i šećer, pa kuvati dok ne proključa. Potom spuštati pomalo krušaka i kratko ih kuvati 1-2 min. u zavisnosti od čvrstine. Vaditi ih rešetkastom kašikom i spuštati u čiste, tople tegle . Kruške ne treba da budu gusto zbijene da se ne bi izlomile. Sirup u kojem su se kuvale procediti, njime preliti kruške u tegli i zatvoriti. Poslagati ih u veću vanglu obloženu peškirom ili ćebetom pa pretrpati i ostaviti da se ohlade.
Slatko od šumskih kupina
Sastojci:
1 kg šumskih kupina
1 kg šećera
200 ml vode
Priprema
1. Kupine očistite i pažljivo ih oprati kroz cediljku.
2. U odgovarajućoj šerpi ređati red kupina, pa red šećera – sve dok se ne utroše.
3. Šerpu pokriti krpom i ostaviti je da odstoji oko 12 sati.
4. Nakon toga šerpu s kupinama i šećerom staviti na vatru, smesu preliti vodom, te je kuvati na jačoj temperaturi sve dok ne postane toliko gusta da se odvaja s varjače u teškim kapima.
5. Gotovo slatko skloniti sa vatre i pokriti ga vlažnom krpom. Ostaviti ga da se ohladi.
6. Ohlađeno slatko sipati u hladne i sterilisane tegle.
Kako skuvati pekmez?
Kuvanje pekmeza nekada je bila prava umetnost: spremalo se namaza za po 30 tegli od 20kg voća. Palio se smederevac i iznosile su se ogromne šerpe u kojima su bake od jutra do mraka mešale voće za pekmez…
Danas je to malo drugačije.
Evo nekoliko saveta kako da napravite što bolji pekmez:
Kako odabrati voće?
Plodovi bi trebalo da budu zreli, bez oštećenja, ali i ne zeleni i ne previše tvrdi.
Ako imate svoj voćnjak, voće za pekmez možete pokupiti i ispod drveta, što već nije slučaj ako pravite kompot, gde voće mora biti direktno nabrana sa grane.
Koliko šećera staviti?
Odnos voća i šećera uglavnom je 1:1.
Međutim, to ume biti mnogo kada su kajsije ili šljive, koje su same po sebi veoma slatke, u pitanju.
Odnos može biti i znatno manji: na 1kg voća staviti oko 300g šećera.
Kuvanje pekmeza
Pekmez je najbolje kuvati na šporetu na gasu i to na najslabijoj vatri. Kuvanje 2-3kg voća u pekmez traje otprilike 2 sata na laganoj vatri, uz stalno mešanje.
Teglice za pekmez
Teglice za pekmez moraju biti čiste i oprane. Kada sipate pekmez u tegle, prvo uspite malo u svaku kako bi se prilagodile temperaturi i ne bi pucale.
RECEPTI PLUS
Recepti za 5 odličnih domaćih džemova
Izvor: lisazoid.com
VIŠE RECEPATA NAĆI ĆETE U MAGAZINU POŠALJI RECEPT!
Pratite nas i na fejsbuku: www.facebook.com/posaljireceptrs
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net