Ako imate problem sa nadimanjem i gasovima nakon obroka, dobro je da znate koje namirnice ovome posebno doprinose, kako biste mogli da ih izbegnete, ili svedete na najmanju meru.
Veštački zaslađivači
Gazirani i ostali napici zaslađeni veštačkim zaslađivačima (aspartam, sukraloza, saharin, splenda, i sl), kako je pokazalo jedno istraživanje, menjaju sastav crevne flore koja upravlja našim metabolizmom. To može da dovede do raznih stomačnih problema, a osim nadimanja, tu je i ubrzano pretvaranje hrane u mast. To znači da, ako pijete ove napitke, ne samo da vam je teže da smršate, nego je i lakše da se ugojite.
Kafa
Jeste da nas razbuđuje, ali ne deluje baš sjajno na stomak. Kisela je, pa tera želudac da proizvodi više hlorovodonične kiseline, što može dovesti do gorušice i problema sa varenjem. Kofein iz kafe ubrzava kretanje digestivnog trakta, što može izazvati nadimanje ili čak proliv. Pošto je diuretik, kofein takođe dovodi do dehidracije, tako da može podstaći osećaj mučnine. Ako posle kafe redovno imate stomačnih problema, najbolje je da ograničite količinu na jednu šoljicu dnevno. Takođe, nemojte da pijete kafu na prazan stomak; ako prethodno nešto pojedete, to može ublažiti neprijatne simptome.
Karagenan
Karagenan je prirodni proizvod, neka vrsta prirodne lepljive smese koja se koristi kao stabilizator u organskim i prirodnim namirnicama kao što su sojino mleko, gotovi prelivi za salatu, jogurt sa malo mlečne masti. Međutim, nije baš dobar za organe za varenje. Neka istraživanja čak ukazuju da ovaj aditiv izaziva upale, što može oštetiti sluzokožu želuca i creva, a to je podloga za razvoj čira i upalne bolesti creva.
Brokoli i karfiol
Ne može se poreći da su ove namirnica izuzetno zdrave, ali, takođe je istina i da se malo teže vare. Brokoli i karfiol (kao i neke druge krstašice) sadrže složene šećere koji ne mogu da se svare, kao i rastvorljiva biljna vlakna, koja se razlažu tek kad dospeju do tankog creva, pa sve to može dovesti do pojačanog nadimanja i gasova. Što, naravno, ne znači da ne treba jesti brokoli i karfiol – umereno i koliko nam prija.
Bombone bez šećera
Bombone i žvakaće gume bez šećera obično sadrže šećerne alkohole, najčešće sorbitol, maltitol i ksilitol, koji mogu da izazovu nadimanje, gasove, pa čak imaju i laksativni efekat ako se pojede previše. Ako se u deklaraciji neki od tih šećernih alkohola pojavljuje na jednom od prva tri mesta na spisku sastojaka, to znači da ga ima podosta, pa ako imate problema sa nadimanjem, bolje je da taj proizvod izostavite.
Nastavak pročitajte na sledećoj stranici