Da bi roštilj bio dobar meso mora biti sveže, a za ražnjiće od svinjetine najbolji izbor je plećka, zatim od piletine karabatak, a junetine but.
Za četiri osobe uzima se jedan kilogram mesa, koje god da pripremate.
Meso bi trebalo da je sobne temperature, zato ga izvadite iz frižidera barem dva sata pre pečenja.
Da bi ražnjići bili i na oko lepi, meso secite na jednake kockice.
Koliko dugo će se ražnjići peći, zavisi od mnogo toga. Nekad je vatra jača, nekad slabija, nekad je više vlage u vazduhu, nekad su ražnjići deblji, nekad tanji…
Nekoliko minuta nakon što ste ih stavili na vatru, okrenute ih: ako je vatra dovoljno jaka, meso ćemo lako okrenuti, ali ako se lepi za rešetku, sačekajte još malo i nakon minut-dva ponovo probajte. Najbolji način da budete sigurni da su pečeni je da malo rasečete koji komad, do štapića – ako nije sirovo, meso je pečeno, skidajte ga sa žice da se ne sasuši, u suprotnom biće tvrdo i mnogo manje ukusno.
Osnovni recept za ražnjiće svi znamo, međutim varijacija je mnogo: od tri vrste mesa (janjetine, teletine i svinjetine), ražnjići sa mesom i povrćem (paprika, luk, tikvice, šampinjoni, patlidžan), ražnjići sa povrćem bez mesa…
Izdvojili smo 10 najboljih, verujemo da će vam se dopasti.
Egzotični ražnjići
Sastojci:
– 700 g pilećeg belog mes
– 250 g kolutova ananasa iz konzerve
– 200 g tankih listova slanine
– 600 g krompira
– ulje
mešavina začina, kari
Priprema
1. Pileće belo meso iseći na pravougaonike (4×2 cm), a kolutove ananasa na četvrtine.
2. Potom piletinu posuti sa malo karija i mešavine začine po ukusu pa promešati kako bi se začini ravnomerno rasporedili.
3. Svaki komad piletine uviti u list slanine.
4. Na štapiće za ražnjiće nabadati naizmenično uvijenu piletinu i ananas. Ovako pripremljene ražnjiće propržiti na vrelom ulju najpre sa jedne, a potom i sa druge strane dok ne porumene.
5. Krompir očistiti i iseći na štapiće, a zatim ga propržiti na vrelom ulju.
6. Pečene ražnjiće poslužiti uz pomfrit.