Andrija Aki Marković rođen je u Požarevcu, gde je završio gimnaziju. Medijsku popularnost je stekao kao takmičar u Zvezdama Granda. Trenutno živi u Beogradu, a njegova najpoznatija pesma je “Slab sam na plavuše” sa preko 2.000.000 pregleda na Jutjubu. Aki je dva puta bio učesnik na najpoznatijem imanju u Srbiji, prvi put na “Farmi 4”, drugi put na “Farmi 5”. Kao regularni učesnik, nije bio omiljen među farmerima. Ostavio je utisak da je neradnik, mnogi su ga smatrali za nevaspitanu osobu bez poštovanja prema starijim farmerima, a stalno je ulazio u sukobe sa Stanijom i Filipom.
Andrija je drugi put na Farmu ušao sa tajnim zadatkom od kojeg je zavisilo da li će postati ravnopravan učesnik rijalitija sa ostalim farmerima. Razlog njegovog ulaska bio je poljubac koji se dogodio sa Sarom Trajanović tokom jedne od žurki na kojoj je bio gost pevač. Aki se zadržao na imanju samo dve nedelje pošto nije ispunio zadatak Zadruge, ali će ostati upamćen kao deo trougla zajedno sa Ivanom i Sarom.
Preselio si se iz Požarevca u Beograd i počeo da živiš sam. Koliko vodiš računa o ishrani, umeš li da kuvaš. Da li rado spremaš hranu, kako se snalaziš u kuhinji?
“S obzirom na to da već tri godine živim sam, morao sam da naučim da spremam hranu za sebe. To je nekako i prirodno i očekuje se da umete da se snađete u svakoj situaciji. Nemojte me pogrešno razumeti, ne žalim se što je tako jer ja volim da pripremam hranu i boravak u kuhinji me opušta maksimalno”.
Imate li omiljeno jelo iz detinjstva, a koje volite sada?
“U detinjstvu sam najviše voleo da jedem pravi domaći pasulj. Jedva sam čekao da dođe petak jer je to kod nas bio dan za pasulj. Sada najviše jedem pileće belo meso pripremljeno na razne načine. Vodim računa o svojoj ishrani, ali volim da uživam u hrani i cenim onu koja je ukusno pripremljena. Volim našu domaću kuhinju i tu ima zaista vrhunskih gurmanskih jela”.
Gde volite da ručate u gradu sa porodicom ili prijateljima?
“Ima jedna mnogo dobra kafanica u Beogradu na Voždovcu, zove se “Dušanovački Cvet” tamo rado odlazim sam ili sa prijateljima da ručam kad god imam vremena. Usluga je zaista vrhunska i hrana je fantastična. Dopada mi se atmosfera restorana i toplo ga svima preporučujem”.
Koliko si spreman da eksperimentišeš sa hranom, da li si imao prilke da probaš neka egzotična jela?
“Što se tiče egzotične hrane, jesam za to, i ne bežim od toga. Ali moram vam reći da ta neobična jela umem da spremam i sam, volim da eksperimentišem u kuhinji sa začinima. Pored gore pomenutog restorana i koji rado posećujem ostala mesta uglavnom posećujem samo kada sam na putu”.
Po čemu su ti restorani prepoznatljivi, zbog čega volite u njima da ručate?
“Kada se pomene restoran ja to odmah vezujem za svirku, zato što uvek posle nastupa gde god da smo idemo da nadjemo neki restoran i tamo nadoknadimo potrošenu energiju obilnim količinama hrane. U tim trenucima potrebno je da to bude neko prijatno mesto, sa dobrom uslugom i hranom koja može da zadovolji naše potrebe tog momenta”.
Recept, preporuka za naše čitaoce, neko jelo, salata, savet?
Pasulj domaći, priprema: Ko se iole razume u kulinarstvo taj nikada neće nasesti na onu naivnu izreku — Prosto k’o pasulj! E pa nije baš tako…
Pripremanje ovog srpskog specijaliteta zahteva veliko umeće i strpljenje. Valja spomenuti da svako od onih koji su izučili znanje ima sopstveni recept za čorbast pasulj sa suvim rebrima, neku svoju malu ili veliku tajnu. Zato treba da znate da je ovaj recept za čorbast pasulj sa suvim rebrima tek jedna od bezbroj varijanti.
Čorbast pasulj sa suvim rebrima sastojci:
300 grama belog pasulja – Tetovac ili Gradištanac
3 velike glavice crnog luka
3 čena belog luka
1 velika šargarepa
1 suva paprika slatka ili ljuta po želji
1 kašika masti
1 kašika belog brašna
300 grama suvih rebara isečenih
Začini: Aleva paprika, biber u zrnu, mleveni biber, lorber, so, vegeta
Kako se priprema čorbast pasulj sa suvim rebrima: Očišćeni i oprani beli pasulj potopi se uveče u hladnu vodu i ostavi da prenoći. Ujutru se pasulj procedi i ponovo nalije vodom i stavi na šporet da provri. U međuvremenu se očiste i sitno iseckaju tri osrednje glavice crnog luka, pa prodinstaju na kašiki masti. Luk u tiganju treba malo posoliti jer tako brže smekša. Dok se pasulj kuva, a luk dinsta, oljušte se dva tri čena belog luka. Zatim se očisti, opere i na kolutiće iseče jedna šargarepa.
Pripremi se trista grama suvih rebara. Suva rebra se mogu iseći na komade i ne bi trebalo da budu suviše vlažna, bolja su suvlja, imaju manje mesa na sebi ali daju bolju aromu. Ako neko želi mesnatiji čorbast pasulj, taj neka iseče na manje komade jednu osrednju svežu dimljenu vešalicu i stavi u jelo. Gurmani koji vole jak ukusom i bogat čorbast pasulj sa suvim rebrima iseckaju i sto grama suve slanine koju samo malo proprže na kraju zaprške.
Kad pasulj provri, ponovo se procedi. U pogodan poveći lonac saspe se onaj dinstani crni luk, pripremljeni beli luk, šargarepa, slaninica, suva rebra ili dimljena vešalica, ubaci se nekoliko zrna bibera, malo mlevenog bibera, izlomljeni list lorbera, iseckana suva paprika na trake, prokuvani pasulj, pa se sve nalije hladnom vodom tako da je bar duplo više nego pasulja i ostalog. Sve se stavi na plotnu da provri, a onda krčka na tihoj vatri dok pasulj potpuno ne smekša, makar dva sata.
Priprema zaprške za čorbast pasulj sa suvim rebrima: U tiganju se rastopi varjača masti – može i ulje ali je mast ukusnija i daje bolji ukus jelu, pa se na nju nabaci i varjača finog brašna i sve vreme se hitro meša da ne zagori. Kad ova smesa počne da se rumeni, ubaci se i kašika mlevene aleve paprike i kratko proprži, pa se sve skloni s plotne. Onda se u zapršku za čorbast pasulj sa suvim rebrima doda pola glavice sitno seckanog belog luka i dobro promeša, ali bez prženja, jer aleva paprika i beli luk zajedno hoće da gorče. Zaprška se sipa u čorbast pasulj. Tiganj sa zaprškom se spere vodom u kojoj se kuvao pasulj i sve se dobro izmeša. Pasulj se vrati na plotnu i ostavi da vri na umerenoj vatri još desetak minuta uz neprestano mešanje, pa se proba ukus. Dosoliti po želji sa solju ili vegetom.
Rekao si da večeraš kasno noću nakon nastupa da bi vratio potrošenu energiju, kako održavaš kondiciju i vitku liniju s obzirom na to da unosiš tako mnogo kalorija u sitnim satima?
“U zadnje vreme se baš trudim da se hranim zdravo, vodim računa o svojoj ishrani kad god mogu. Kondiciju održavam redovnim treninzima, idem u teretanu već 4 meseca i nedavno sam počeo rekreativno da igram fudbal”.
Pozitivna misao za kraj…
Čini dobro da bi ti se dobro i vraćalo…uvek se vodite time.
Autor: Dejan Ajduković, Life Content
Foto: www.011info.com/fast-food/dusanovacki-cvet, Life Content