Breza (Betula pendula) je nežno i elegantno, možda najpoznatije drvo u gradskim drvoredima i parkovima. Potiče još iz ledenog doba, a Kelti su od nje izrađivali kolevke da bi decu zaštitili od zlih sila. U Nemačkoj predstavlja drvo života oko kojega su plesali zaljubljeni, a Velšani su je smatrali drvom ljubavi ispod kojeg se još i danas sastaju ljubavnici.
Pupoljci su puni eteričnog ulja koje povoljno deluje na disajne puteve. Čaj od pupoljaka i listova je odličan diuretik.
Vitko drvo breze raste svuda, a u lekovite svrhe koriste se lišće, pupoljci i kora. Bere se mlado u proleće i suši u hladu. Pupoljci su puni eteričnog ulja koje povoljno deluje na disajne puteve. Čaj od pupoljaka i listova je odličan diuretik, a pravi se tako što se prstohvat pupoljaka i listova prelije šoljom vrele vode, a zatim se proceđen pije. Pored čaja, od breze se pravi sok i vino koji pomažu u lečenju gojaznosti, arteroskleroze, bubrežnih bolesti i kamenca.
Sok se dobija zarezivanjem kore starih breza, ubacuje se kroz levak, da iscuri, u staklenu posudu, a nakon toga se zatvori drvenim klinom. Od jednog ceđenja se dobija 4-5 l soka, a u sezoni čak 170 litara. Ovaj napitak se preporučuje osobama sa bolestima mokraćnih kanala. Kuvanjem soka dobija se i vino. Čaj od lišća se koristi za kožne bolesti, lišajeve, najefektniji je u kupkama.
Izvor: novosti.rs