Ukoliko kuvate svaki dan odlično znate koliko neprijatno u kuhinji može biti kada se pomešaju mirisi kuvanih jela ili ostaci pripremljenih namirnica koje niste na vreme uklonili sa radne površine. Arome kuvane hrane gube na draži nakon što prenoće u vašoj kuhinji, a postaju izrazito odbojni ako se zadrže do idućeg dana i prošire na ostale prostorije. Ako želite da sprečite zadržavanje mirisa za početak ne bi bilo loše da zatvarate vrata od kuhinje, uključite ventilaciju (ako je imate) i da otvorite prozore.
Veoma važno je da radni sto, šporet i frižider odmah čistite od mrlja koje nastaju prilikom kuvanja. Isto tako, šerpe i lonce, tiganje i varjače operite odmah nakon što završite sa upotrebom.
Nakon završenog posla u kuhinji, možete, na primer, prokuvati začine prijatnog mirisa: cimet (u štapićima), limun (koru) ili narandže i ostaviti ih na šporetu kako bi neutralisali neugodne mirise. Ukoliko nemate pri ruci ništa od navedenog, sipajte malo sirćeta u posudu s vodom, sodu bikarbonu i talog od kafe.
Miris ribe, crnog i belog luka dugo ostaje na prstima, a to ume biti veoma neprijatno. Iscedite limun i sokom dobro istrljajte ruke i isperite. Otklanjanju mirisa s ruku pomaže i lagani piling sa šećerom. U kašičicu-dve meda stavite kašičicu šećera i istrljajte.
Krompir odlično uklanja fleke od cvekle: presecite krtolu na pola i trljajte fleke pod mlazom vode. Krompir kojim ste trljali ruke nemojte bacati, možete ga skuvati samo isecite gornji sloj. Pasta za izbeljivanje zuba takođe može pomoći u otklanjanju mrlja. Za fleke od voća na prstima preporučuje se sirće.