Često se pridržavamo nekih (nepotrebnih) koraka u pripremi hrane a da nismo sigurni zašto baš to činimo. Uglavnom su to usvojene navike ili saveti koje smo od nekoga čuli pa ih se pridržavamo, ne znajući da možda baš zbog tih koraka hrana koju pripremamo gubi na kvalitetu. Uz par pravih saveta kuvanje će biti mnogo lakše ali i bolje. Navodimo nekoliko zabluda koje su prisutne u mnogim kuhinjama…
Da bi supa bila bistra treba baciti prvu vodu u kojoj se kuvalo meso i obavezno ukloniti penu koja se stvori po vrhu. Koliko ste puta čuli ovu tvrdnju a da je prethodno niste proverili? Ovo je, zaista, pogrešan i štetan postupak jer se najveći deo hranljivih sastojaka iz mesa i povrća (minerali, vitamini, zgrušane belančevine) baci. Supa će biti bistra ako se kuva na laganoj vatri, bez burnog ključanja i ako se u supu ne stavi tzv. šećerna kost, već se koristi šuplja kost ili rebra, od kojih supa bude ukusna, jaka i bistra.
Da li ste čuli da će crni luk biti manje ljut ako ga neko vreme ostavite da odstoji u vodi? I ovo je besmisleno jer ćete na ovaj način samo baciti mineralne soli iz povrća koje su se rastvorile u vodi.
Nastojte da kada oljuštite krompir i potopite ga u vodu povrće upotrebite u najkraćem roku, kako se minerali i drugi nutrijenti ne bi rastvorili u vodi koju ćete baciti.