Start Zanimljivosti Da li zrna zelene kafe stvarno utiču na gubitak kilograma?!

Da li zrna zelene kafe stvarno utiču na gubitak kilograma?!

zelena kafa

Nisu poznate nikakve negativne nuspojave uzimanja suplemenata na bazi zelene kafe, ali nije poznato ni njeno dejstvo na gubitak kilograma…

Pomažu li zrna zelene kafe u gubljenju viška kilograma, pitanje je na koje danas ne mogu da odgovore ni naučnici. Ali, očigledno je da je marketing odradio svoje, pa su mnoge osobe odlučile da isprobaju ovaj „prirodan“ i relativno siguran način mršavljenja. I dok zrna zelene kafe nisu ništa drugo nego zrela zrna kafe pre prženja, danas se ona prodaje pakovana u kapsule ili je „upakovana“ u zdravi napitak.

Činjenica je da je dejstvo zrna zelene kafe kao jakog antioksidansa, sredstva za povećanje energije i bolju cirkulaciju poznato decenijama, ali tek pre nekoliko godina zrna zelene kafe dobila su novu namenu, a to je proizvod za mršavljenje.

Nedovoljno istraživanja

Ipak, pitanje ostaje – deluje li zelena kafa, i u kojoj meri? Već od ranije je poznato da je hlorogenska kiselina koja ulazi u sastav zelenih zrna kafe, najjači prirodni antioksidans, i da bi se na osnovu toga moglo pretpostaviti da ima uticaj na težinu tela i gubitak kilograma. Ali, za sada je izvedeno premalo istraživanja na ljudima, zahvaljujući kojima bi moglo sa sigurnošću naučno da se potvrdi ili odbaci njen učinak.

Jedno istraživanje o dejstvu zelene kave na gubitak kilograma sprovedeno je u Indiji na 16 osoba s prekomernom telesnom težinom. Tokom 22 nedelje izgubile su u proseku 8 kilograma, odnosno oko 10 odsto svoje telesne mase, i 16 odsto masnog tkiva. Osobama koje su pristale na testiranje, bile su podeljene doze od 700 i 1050 miligrama zelene kafe dnevno, kao i placebo. Svi učesnici istraživanja bili su nadgledani i beležilo se šta su jeli i koliko su imali telesne aktivnosti. Ispitanici su tokom tog vremena prosečno u sebe unosili 2400 kalorija, a trošili 400 kalorija dnevno, što nije bilo dovoljno za gubitak kilograma. Istraživanje je na kraju objavljeno u časopisu „Diabetes, Metabolic Syndrome and Obesity“, a prezentovano je i u „America Chemical Society“ u San Dijegu.

Vođa istraživačkog tima, doktor Džoi Vinson istakao je da bi možda gubitak kilograma bio veći da učesnici tokom te 22 nedelje nisu dobijali različite doze zrna zelene kafe i placebo, pa je moguće da je smanjen efekat i da bi rezultati možda bili bolji da su učesnici sve vreme uzimali samo veće doze. Ali, ono što treba uzeti u obzir je da je istraživanje bilo plaćeno od strane kompanije „Applied Food Sciences“ koja proizvodi zelenu kafu kao dodatak ishrani, što ovo istraživanje ne čini nezavisnim i relevantnim u naučnim krugovima.

Ranije istraživanje koje je 2006. godine sprovedeno u Italiji, pokazalo je da ekstrakt zelene kafe može da deluje protiv povećanja telesne mase i nakupljanja masnog tkiva, tako da sprečava jetru u da apsorbuje masnoće.

Nema nuspojava, ali…

Ono što je Vinson u svom istraživanju takođe utvrdio je da osobe koje su uzimale ekstrakte zelene kafe u sklopu istraživanja nisu imale nikakve negativne nuspojave, za razliku od nekih drugih preparata za mršavljenje koji su neretko nakon kratkog vremena bili povučeni iz prodaje. Ipak, s druge strane, prof. dr. sc. Lona Sandon, asistentkinja na Teksas Univerzitetu u Dalasu (SAD), istakla je da niko ne bi smeo da se oslanja na bilo koje do sada sprovedeno istraživanje, jer nijedno nije sprovedeno na reprezentativnom uzorku koji bi mogao sa sigurnošću da potvrdi izvedene zaključke. Takođe, Sandon upozorava da ljudi možda imaju percepciju da ne može ništa da im se desi jer uzimaju suplement sačinjen od prirodnih sastojaka. Ona ipak upozorava da suplementi na bazi zelene kafe, sadrže i druge materije za koje se ne zna na koji način utiču na organizam.

Pažljivo s uzimanjem

I dalje ostaje da nisu poznati učinci dugotrajnijeg uzimanja suplemenata zelene kafe na organizam. Ako već uzimate ili planirate da uzimate suplemente zelene kafe, doktorka Sandon savetuje da prvenstveno koristite zdrav razum u svojoj odluci, i da birate poznatije brendove koji podležu strogim kontrolama kvaliteta. Tražite suplemente na bazi zelene kafe koji imaju što manje veštačkih sastojaka, i koji imaju najmanje 45 posto hlorogenske kiseline. Takođe, uzimanje veće doze od preporučene ne znači da će učinak biti bolji i brži.

Sandon upozorava da, ako primetite bilo kakve simptome kao što su ubrzani puls, povećani krvni protisak, mučnina, nesanica, nervoza, napetost, ili bilo kakva alergijska reakcija, potrebno je da prestanete da uzimate suplement i obratite se lekaru. Uzimanje suplemenata zelene kafe nikako se ne preporučuje osobama koje već imaju povišeni krvni pritisak.

Izvor: Superzena
Foto: Flickr