Start Zanimljivosti Integralni ili beli pirinač?! Koji je zdraviji?

Integralni ili beli pirinač?! Koji je zdraviji?

pirinac

Pirinač je jedna od najvažnijih namirnica na svetu. I dok bi većina znala da nabroji 2-3 vrste pirinča, postoji preko 8.000 njegovih varijanti.

Često se klasifikuje prema veličini zrna: kratko, srednje ili dugo. Pirinač kratkog zrna sadrži najveći udeo skroba i najviše je lepljiv, dok je pirinač dugog zrna laganiji i zrna nakon kuvanja ostaju odvojena.

Neke od najpoznatijih varijanti pirinča su:

– Basmati: aromatičan, orašasti miris, blag ukus, lagan (rafinisan i nerafinisan)

– Jasmin: aromatičan, mekan, dugog zrna (rafinisan i nerafinisan)

– Arborio: okruglog zrna, škrobast, beli (rafinisan) pirinač često korišćen kod pripreme rižota

Danas osim vrsta pirinča, pažnju treba obratiti na kvalitet i razliku u nutritivnim vrednostima između belog (rafinisan) i integralnog (nerafinisan) pirinča.

Integralni pirinač je nerafinisan tj. neoljušten što znači da zadržava deo ovojnice i klicu koji su industrijskim procesima otklonjeni belom pirinču. U tom procesu mlevenja i poliranja pirinač gubi čak 70-90 posto svojih B vitamina kao i velike količine fosfora, mangana i gvožđa.

Blagodeti integralnog pirinča na zdravlje su:

– Pomaže održavanju optimalne telesne mase (duži osećaj sitosti radi vlakana)

– Poboljšava probavu (velike količine prehrambenih vlakana)

– Antioksidativni efekat-zaštita ćelija (fitonutrijenti, mangan, selen…)

– Poboljšava rad srca (magnezijum-opušta živce i mišiće i štiti od oksidativnog stresa)

Beli pirinač nije celo zrno i sadrži uglavnom skrob. Skidanjem spoljnih slojeva, proizvođači menjaju ukus, omekšavaju teksturu i produžuju pirinču rok trajanja. On sadrži puno manje vlakana i ključnih nutrijenata, što je razlog zašto se na tržištu može naći obogaćen beli pirinač s vitaminima B koji se dodaju nakon obrade.

Integralni pirinač je bogatiji vlaknima nego beli- pomaže da duže osećate sitost. Takođe ima niži glikemijski indeks, što znači da sporo podiže nivo šećera u krvi, za razliku od belog pirinča koji će povisiti nivo šećera u krvi brže.

Beli pirinač s visokim glikemijskim indeksom može biti ukusniji jer je vrlo sličan šećeru, ali prečesto konzumiranje može dovesti do debljanja, dijabetesa i srčanih problema.

Možda ćete biti u iskušenju da ga jedete pre fizičke aktivnosti za brzi energetski podsticaj, ali u većini slučajeva beli pirinač neće pomoći i mogao bi čak i da oslabi vašu izvedbu. Zato se preporučuje da jedete integralni pirinač oko tri sata pre vežbanja. Ako to nije moguće, preporučuje se manji obrok smeđeg pirinča jedan sat pre vežbanja.

Tokom vežbanja jedite namirnice visokog glikemijskog indeksa, brzo probavljive ugljene hidrate, pa će tako beli pirinač (možda u obliku kolača) poslužiti kao dobar izvor energije.

Integralni pirinač se probavlja sporije i neće tako brzo telu dati potrebnu energiju.

Zavisno od vaših potreba izaberite i vrstu pirinča koji ćete imati na svom jelovniku i ne zaboravite da je vaše telo vaš pokretač.

Izvor: Superzena
Foto: Flickr