Odabir kvalitetnog i, pre svega, svežeg mesa prilikom kupovine ima presudnu ulogu za vaše zdravlje, kao i za ukus jela
Dobro ga ohladite
Čuvanje mesa na veoma niskim temperaturama najbitniji je uslov za očuvanje ispravnosti, zato je važno da, prilikom kupovine, nikada ne kupujte meso koje je stajalo na toplom i koje nije ledeno na dodir. Takođe, meso kupujte poslednje i kod kuće ga što pre odložite u frižider.
Ukoliko kupujete smrznuto meso morate voditi račua o tome da je proizvod potpuno zamrznut: u pakovanju u kojem se nalazi ne sme biti tečnosti niti leda. U takvim situacijama temperatura je bila neodgovarajuća prilikom transporta.
Smrznuto ili svežem meso ne sme biti upakovano u ambalažu koja je oštećena ili “naduvana”. Kod pakovanja svežeg mesa proverite i to da li je meso pustilo previše soka. Svežem mesu dobro proučite i boju, teksturu i po mogućnosti – miris.
Boja, tekstura, miris
Što je meso duže izloženo kiseoniku, to će biti tamnije: iz crveno ljubičaste postaće smeđe ili sivo i na kraju će pobledeti.
Sveže meso je crveno ljubičaste ili crvene boje, a smeđi i sivi tonovi ukazuju na to da je duže stajalo u prodavnici. Boja mesa, naravno, varira u zavisnosti o vrsti, starosti i polu životinje: za govedinu je karakteristična boja višnje, za jagnjetinu tamnija crvena, svinjetina je rozo siva.
Međutim, boja nije jedino na šta bi trebalo da obratite pažnju. Procenite i teksturu mesa ili barem miris mesa. Boja koja će vam zasigurno ukazati na neispravnost mesa je – zelena, to meso nemojte mirisati.
Bele, suve mrlje na odmrznutom mesu nastale su kao posledica procesa zamrzavanja, meso je upotrebljivo ali ti delovi su neukusni – odstrane ih prilikom pripreme.
Miris nikada ne vara
Definitivno nešto na šta bi trebalo da obratite pažnju je miris. Većina vas to i zna ali nije zgoreg pomenuti da sluzavo i lepljivo meso te ono koje miriše na sumpor ili sir, počelo je da truli i nema načina da se ”popravi” – nikakva termička obrada ne može ga učiniti sigurnim za konzumaciju.