Koliko daleko su otišla eksperimentsanja
Rezultati eksperimenata sa hranom su nova i interesantna jela kao što su topli želei, pene, veštački kavijar, sladoled od krabe i spirala od maslinovog ulja. Drugim relima, sve što vas oblikom podseća na određenu vrstu hrane, ustvari je nešto potpuno drugačije, i nema veze sa onim što vidite ispred sebe.
Tako ćete na mnogim slikama pomisliti da ste ugledali kavijar, a to će biti, na primer kuglice dinje i lubenice termičkom obradom formirane u oblik kavijara. Naša tradicionalana jela nećete uspeti da prepoznate, budući da postoji gulaš u perlicama, bombonice od maslinovog ulja i najinteresantnije od svega – sladoled od slanine.
Pokušajte da zamislite vrele pržene kuglice koje u unutrašnjosti ostaju hladne, prženi majonez u kockicama, sirće u prahu i magične bombonice tvrde opne i meke sredine koje pružaju pravu eksploziju pod nepcem. Ovo su primeri koje veoma dobro ilustruju čuda i dostignuća molekularne gastronomije i njene primene u kuhinji.
„Vizuelno najzanimljiviji i najprivlačniji su raznobojni kokteli sa dimnim efektima. Kada probate krišku pomorandže a ona ima ukus kivija ili krišku od gelifikovanog kajmaka, kulinarstvo više nikada nećete gledati istim očima“, kaže naša sagovornica i dodaje:
„Jedno od najpoznatijih jela je kajgana na kriogeni način (kreacija Hestona Blumintejla) gde se mermerna ploča ohladi tečnim azotom i pri kontaktu jaja sa površinom, on ne ledi već bukvalno “kuva” jaja, tako što voda evaporiše. Takođe, tu je i savršeno kremast sladoled bez kristalizacije vode“, objasnila je Marijana.