Pomoću specijalnog aparata dobićete precizne informacije koje vam mogu pomoći u očuvanju i unapređuju zdravlja. Pročitajte šta savetuje nutricionista Ivana Dželetović iz Centra za hrono ishranu
Šta je intolerancija na hranu?
Netolerancija prema određenim komponentama hrane može se pokazati u vidu mnogih zdravstvenih tegoba. To je rezultat stresa kome je organizam izložen unosom namirnica na koje je preosetljiv. Test intolerancije na hranu u Hrono centru dr Gifing određuje se pomoću specijalnog aparata, putem biorezonantnih talasa. U pitanju je individualni pristup svakom pacijentu, u kom slučaju se dobijeni rezultati koriste za kreiranje jelovnika. Isključivanjem namirnica na koje je pacijent intolerantan, organizam se rasterećuje, te se brže postižu željeni rezultati. Nasuprot tome, stvaraju se toksini i ometa se normalno metabolisanje nutrijenata. Ukoliko tokom dužeg vremenskog perioda unosimo namirnice na koje smo intolerantni, organizam se iscrpljuje, remeti se normalno funkcionisanje ćelija i stvara se pogodno tlo za razvoj mnogih bolesti, u najtežim slučajevima i malignih tumora.
Koji su simptomi intolerancije?
Simptomi intolerancije mogu biti različiti. Ponakad ih je teško prepoznati ili ih uopšte nema, a u nekim slučajevima tegobe mogu da se jave neposredno nakon unošenja hrane. Takođe, često može doći do zabune, kada zbog pratećih simptoma pomislimo da smo intolerantni na određenu namirnicu, a zapravo je u pitanju samo loša kombinacija namirnica koja izaziva smetnju. Uobičajene reakcije koji se javljaju nakon dužeg konzumiranja namirnica na koje postoji intolerancija jesu: umor, otežano buđenje, digestivne smetnje – gorušica, nadimanje, težina u stomaku, problemi sa stolicom…Često se javljaju i alergijske reakcije, curenje iz nosa, zapušen nos, učestale prehlade, glavobolje, nedostatak energije, pad imuniteta… Mogu se javiti i bolovi u zglobovima, gojaznost, poremećaj lipidnog statusa…
Po čemu se intolerancija razlikuje od alergije na hranu?
Intolerancija i alergija su dva potpuno različita pojma. Kod klasične alergije na hranu, nakon konzumiranja neke namirnice dolazi do trenutne reakcije, koja je veoma neprijatna, praćena osipom, upalom usne duplje, otokom jezika i astmatičnim napadom. Ukoliko se neposredno nakon ovakvog napada odrade alergijski testovi na krvi ili koži, oni će uvek biti pozitivni. Imunološki sistem senzibilno deluje na određene namirnice (koštunjavo i bobičasto voće, kravlje mleko) i na neke vrste virusa i bakterija, pa dolazi do stvaranja antitela koja se nazivaju imunoglobulini E. Oni napadaju lažne neprijatelje (antigene), usled čega sledi oslobađanje histamina i drugih hemijskih materija koje izazivaju simptome alergija.
Nastavak na sledećoj strani…