Domaćice koje ovih dana prelistavaju svoje stare recepte ili na internetu traže neke nove u potrazi za savršenim kolačima koje će spremati za predstojeće novogodišnje i božićne praznike sigurno su primetile da u mnoge kolače ide kora jednog ili dva limuna, pomorandže ili nekog drugog citrusa. Ipak, nutricionisti upozoravaju da dobro razmislite pre nego što počnete da rendate agrume, jer kora ovog voća nije za jelo, a ne preporučuje se ni u kolačima, salatama ili dijetama.
– Da bi se citrusi dugo održali svežim tretiraju se raznim pesticidima. Mnogi kada ugledaju svež, žut, sjajan limun misle da je zdraviji, ali on je samo puniji pesticida – kaže nutricionista Ljubomir Pfaf.
Kod svih vrsta agruma tokom dužeg skladištenja ili stajanja na trgovačkim rafovima može da dođe do truljenja koje izazivaju gljivice. Zato se oni odmah posle berbe tretiraju fungicidima, kako bi se smanjili gubici. Pranje vodom, pa čak i dugotrajno potapanje, ne može da uništi otrove iz ovih hemikalija. Korišćenje hipermangana ili nekog drugog dezinficijensa nema svrhe, jer on uništava ukus.
– Domaćicama preporučujem da radije upotrebljavaju fabričke aditive za kolače. Oni su zdraviji, jer takvi proizvodi su strogo kontrolisani i na deklaraciji bar tačno piše šta sadrže, dok zloupotrebe pesticida ima uvek i svuda. Direktno unositi toksične materije u organizam nikako ne može biti preporučljivo. Te materije su štetne za ljude, a već ih unosimo dovoljno iz svega što jedemo. Jesti koru koja je direktno tretirana pesticidima i u kojoj ima daleko najviše štetnih materija vodi u sigurnu bolest – upozorava Pfaf.
Da kora nije za upotrebu i da su agrumi tretirani pesticidima moralo bi da piše na svakoj uvoznoj deklaraciji koja prati isporuku južnog voća, ali pošto se voće kod nas obično prodaje u rinfuzu potrošači su uskraćeni za ovu važnu informaciju.
Izvor: zena.blic