Start Zanimljivosti Ortoreksija: Opsednutost zdravom hranom!

Ortoreksija: Opsednutost zdravom hranom!

zdrava hrana

Ortoreksija — nezdrava opsesija zdravom hranom i prehranom — ušla je u rečnike i široku uptrebu 2001. godine. Termin je skovao autor knjige “Health Food Junkies”, dr. Stiven Bratman, tako što je spojio grčku reč ‘orthos’ (dobro, ispravno) sa ‘orexis’ što na grčkom znači glad ili apetit.

Termin označava opsesiju zdravom hranom i prehranom. I iako je još uvek manje poznata, neki zdravstveni stručnjaci veruju da bi ortoreksija trebala buditi jednako pažnje kao i slični poremećaji: anoreksija i bulimija.

To nije nova ideja”, kaže dr. Marcia Herin, stručnjak za nutricionizam i poremećaje u prehrani. “Ono što je novo jeste široka prihvaćenost ortoreksije u javnosti.”

Ako se osećate zaista loše i grize vas savest kad popustite i pojedete nešto što ne biste smeli”, kaže psihijatar Dženifer Hagman, “ili ako vam vaš odnos s hranom oduzima abnormalno mnogo vremena – nauštrb škole, posla, veza ili ličnih interesa – onda ste zaglibili u nečemu što uništava vaš život.

Prestrog plan prehrane može ugroziti vaše psihičko zdravlje. “Ne znamo koji nam tačno hranjivi sastojci trebaju i nedostaju u organizmu”, kaže psihijatar i biolog Šen Guisinger. “Kad odlučite eliminisati jednu skupinu namirnica ili hranjivih materija ugrožavate zdravlje svog organizma. Neke životinje mogu preživeti samo na bambusu, ali mi nismo takvi.

Hrana je gorivo za naš organizam. Ako iz prehrane izbacite masti i ugljene hidrate, a povećate unos proteina zapravo stvarate neravnotežu koja sprečava telo da funkcioniše normalno. Opsesija zdravom hranom i prehranom možda je čak i anoreksija maskirana u ortoreksiju. Posebno ako želja da se zdravo hranite proizlazi iz želje da budete mršavi.

Bitno je naučiti kako se ispravno brinuti za svoje telo. “Slušaj tvoje telo i dopusti da te ono vodi”, savetuje dr. Guisinger. “Zapitaj se što bi htela pojesti baš u tom trenutku, za čime tvoje telo oseća glad.”

Ako osećaš glad između obroka ili želiš fini dezert nakon večere, to nije razlog da se osećaš loše i odričeš se svega toga. “Kad god sebi kažete da ne možete pojesti nešto, razvićete perverznu želju baš za time, posebno ako tu hranu jako volite ili je zabavna”, objašnjava dr. Herin. Setite se samo one stare da je zabranjeno voće najslađe! Nemojte sebi da zabranjujete hranu, posebno ako je jedete u umerenim količinama i ako nije strašno nezdrava (čak je i nezdravo dozvoljeno u malenim količinama).

Ključ je u ravnoteži: uravnoteženi obroci, uravnotežen stil života i zrela odluka da potražiš pomoć ako posumnjaš da patiš od ortoreksije. Ovo nije maleni problem, a u rešavanju će ti pomoći stručnjaci koji će te podučiti kako da naučiš slušati svoje telo i njegove potrebe.

Opsesija zdravljem na kraju krajeva je samo to – još jedna u nizu nezdravih manija.

Izvor: Prva
Foto: Flickr