Poređenja radi, jedna šoljica kratkog espresa sadrži 64 mg kofeina, šolja jake turske i do 100 mg, dok blaže kafe s mlekom, kapućino, moka, baš kao i crni čaj, imaju oko četrdesetak miligrama. Čak ni kafa bez kofeina nije u potpunosti “čista” i može sadržati i do pet miligrama ovog stimulansa.
Preterana konzumacija tokom dužeg perioda, na primer u periodu od nekoliko meseci, može da izazove zavisnost, ali i migrene, depresiju, umor, povišenu temperaturu, pojačan osećaj žeđi, dijareju, vrtoglavicu…
Isto tako, mogući su i ozbiljniji zdravstveni problemi, za koje je neophodna hitna lekarska intervencija, kao što su poteškoće s disanjem, povraćanje, halucinacije, bol u grudima, neritmično lupanje srca, tikovi, nekontrolisano grčenje mišića, pa čak i šok.
Posebno na oprezu bi trebalo da budu trudnice i dojilje, jer beba može da se predozira kofeinom bilo u stomaku, bilo preko majčinog mleka. Ako primetite kod svog deteta neke od gore pomenutih simptoma, odmah se obratite lekaru.
Sve u svemu, i za kafu važi kao i za sve drugo u životu – pravilo zlatne sredine.
Da biste učestvovali u kreiranju sadržaja časopisa “Pošalji recept”, neophodno je da svoje recepte s fotografijama pripreme korak po korak, finalnom fotografijom jela i popunjenim ugovorom o autorskom delu pošaljete na mejl posaljirecept@color.rs, ili poštom na adresu Temerinska 102, 21000 Novi Sad – s naznakom za redakciju “Pošalji recept”.
VIŠE RECEPATA NAĆI ĆETE U MAGAZINU POŠALJI RECEPT!
Pratite nas i na fejsbuku: www.facebook.com/posaljireceptrs
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net