Iako vam se može učiniti da su naši marketi prepuni različitog izbora voća, to je ipak samo mali delić onoga što nam priroda nudi. U različitim delovima sveta popularno je različito voće. Ono za koje možda nikada niste ni čuli, negde u svetu se svakodnevno konzumira.
1. Rambutan
Rambutan (Nephelium lappaceum) dolazi poreklom iz Indonezije i Malezije, a takođe prirodno raste i na Tajlandu, u Vijetnamu, na Filipinima, te još nekim državama u jugoistočnoj Aziji. Ime je dobilo po malezijskoj reči “rambut” koja znači kosa.
Mekano i hrskavo, seme je jestivo, ali samo kada je skuvano. Nekada se verovalo da je otrovno, ali u nedavnim studijama je zaključeno da ne samo da nije otrovno, već je i poprilično zdravo. Celi oguljeni plod, zajedno sa semenom, je jestiv.
2. Voće Baobaba / Adansonije
Ukus ovog voća je opisan kao “negde između grejpa, kruške i vanile.” Ima dvostruko više kalcijuma od mleka, bogato je antioksidansima, te ima šest puta više vitamina C od narandže.
U nekim delovima Afrike ovo voće se koristi već dugi niz godina, a jede se i sirovo i kuvano. Od njega se prave sokovi, a čak se koristi i lišće ovog drveta koje se melje i dodaje hrani kao začin. U Evropskoj Uniji prodaja voća Baobaba postala je legalna tek 2008. godine.
3. Mangostin
Mangostin (Garcinia mangostana) uglavnom raste u jugoistočnoj Aziji, a takođe raste i u tropskim zemljama Južne Amerike.
Često opisano kao “suptilni delikates”, ovo voće je jestivo, te relativno bogato hranljivim materijama. Zbog ograničenja na uvoz, svež mangostin nije dostupna u velikom broju zemalja Evrope, iako se ponegde mogu pronaći konzervisani.
4. Hlebovac
Hlebovac (Artocarpus altilis) je drvo i plod koje raste na tropskim ostrvima. Ovo voće se uglavnom jede kuvano ili pomešano sa drugim voćem ili kokosovim puterom.
Bogato je ugljikohidratima, a sastoji se od 70% vode. Takođe, dobar je izvor vitamina C, kao i tiamina i kalijuma. Najčešće se jede nakon što se skuva, te pomeša sa kokosovim mlekom i zatim ispeče u listovima banane.
5. Nangka/Džekfrut
Nangka/Džekfrut (Artocarpus heterophyllus) je voće koje je jako neobično zbog svoje težine. Samo jedna voćka, dugačka do 90 cm, može biti teška i do 36 kg!
Voće je puno skroba i vlakana, a ukus se može uporediti s kombinacijom jabuke, ananasa i banane. Može se jesti sirovo, iako je najukusnije kada se skuva. Zbog svoje suptilno slatkaste arome, nangka se koristi kao dodatak raznim jelima i kolačima. U nekim zemljama se može pronaći i sladoled sa ukusom ovog voća.