Brz tempo života i finansijska situacija često dovode do toga da spas potražimo u zamrzivaču. Zamrzavanje je postupak obrade namirnica uz pomoć niskih temperatura, i tim putem se zaustavljaju biohemijske promene, kao i delovanje mikroorganizama. Tako sebi možete da obezbedite neke namirnice tokom cele godine, a polupripremljena hrana će vam smanjiti vreme kuvanja.
– Tehnologija brzog zamrzavanja i čuvanja namirnica na veoma niskim temperaturama obezbeđuje mogućnost da skoro sve namirnice mogu da se zamrzavaju uz minimalan gubitak hranljivih materija. Neke je dobro prethodno delimično obraditi (npr. blanširati povrće) kako bi se skratilo vreme pripreme pri odmrzavanju, a neke se zamrzavaju u sirovom, neobrađenom stanju (meso, riba, voće) – kaže dr Olga Hadžić, specijalista higijene iz Doma zdravlja “Dr Ristić”, članica MEDIGROUP.
Iako će se svako radije opredeliti za svežu hranu, ni ona iz zamrzivača nije loša, ako se ispravno zamrzne. Ako zamrzavate neku tečnost, vodite računa da uvek ostavite prostora pri vrhu posude, jer zamrznuta hrana ima veću zapreminu. Kese u kojima skladištite namirnice u zamrzivaču treba da imaju što manje vazduha, a optimalno bi bilo da su vakumirane. Iapk, neke namirnice nije preporučljivo zamrzavati.
– Sve one namirnice koje spadaju u tzv. lako kvarljivu kategoriju ne treba zamrzavat ukoliko ne postoji mogućnost brzog zamrzavanja. Ovde se pre svega misli na ribu i jela od termički neobrađenih jaja (kremovi od jaja). Takođe, jednom odmrznutu hranu nikako ne treba ponovo zamrzavati – savetuje naša sagovornica.
Neke od namirnica koje je pametno zamznuti su orašasti plodovi, koji zbog svoje izrazito uljane structure lako užegnu na sobnoj temperature, kao i sveže začinsko bilje, koje lako propada, a uvek je dobro imati ga pri ruci. Jednostavno nasekajte začine, stavite ih u kockice u kojima inače pravite led, svaku napunite do pola zelenišem i nalijte maslinovim uljem. Kada se kockice zalede, možete da ih čuvate u kesi, i po potrebi da ih vadite jednu po jednu. Ipak, ne treba celokupnu ishranu bazirati na zamrznutoj hrani.
– Generalno je bolje jesti sveženamirnice, ali ritam života diktira drugačije uslove. Zamrzavanje hrane štedi vreme, čuva hranu u adekvatnim uslovima uz minimalan gubitak u kvalitetu i pruža ne malu finansijsku uštedu. Korišćenje zamrznute hrane ne nosi rizike po zdravlje ali tu mogućnost treba koristiti kao pomoćni način u organizaciji ishrane, a ne kao pravilo – preporučila je dr Hadžić.
Izvor: zena.blic.rs
Foto: freedigitalphotos.net