Odavno je poznato da povremena upotreba crvenog vina ima povoljan uticaj na rad srca. Iako se generalno smatra da alkohol nije naročito zdrava namirnica za organizam, u ovom slučaju crno vino predstavlja izuzetak jer sadrži polifenole koji čuvaju srce i telo od oksidativnog stresa.
Glavne komponente koje su zadužene za pozitivan uticaj vina na organizam su flavonoidi i resveratrol koji preveniraju kardiovaskularna oboljenja, a veruje se i da flavonoidi utiču na snižavanje LDL holesterola, kao i na povišenje nivoa HDL, odnosno zaštitnog holesterola. Crveno vino utiče preventivno i na stvaranje tromboze koja je okidač za nastanak srčanog i moždanog udara.
Francuski paradoks odnosi se na podatak da se u Francuskoj beleži sve manja stopa smrtnosti i obolelih od kardiovaskularnih bolesti, iako njihova ishrana sadrži veliku količinu zasićenih masti.
Istraživanja pokazuju da je umerena konzumacija crnog vina umanjuje rizik od srčanih oboljenja. Ali treba imati u vidu i to da Francuzi polako jedu, da dugo žvaću hranu i posvećuju se obroku, da od napitaka najčešće konzumiraju samo vodu, da koriste dosta svežih začina u ishrani, da uglavnom jedu sveže pripremljenu hranu i često idu u duge šetnje.